Kristína & Edo

Vedci tvrdia, že spoločné cvičenie môže zvýšiť kvalitu romantického vzťahu a podľa množstva štúdií sa páry, ktoré spolu cvičia, sa vo vzťahu cítia spokojnejšie 😊.  

Rozhodli sme sa teda vyspovedať jeden z našich “gym couples”. Aj keď sa nezoznámili pri CrossFite, Uranka im dáva ďalšiu spoločnú záľubu. Prečítaj si rozhovor s Kristínou a Edom. 

 

Stručne o sebe, čo robíte vo voľnom a profesijnom živote?  

Kristína: Pracujem v štátnej správe a bližšie sa venujem tvorbe odborných stanovísk a analýz súvisiacich s tvorbou a prijímaním zákonov. Nakoľko väčšinu času presedím pred počítačom a využívam ľavú hemisféru, vo voľnom čase sa rada venujem tvorivým a kreatívnym činnostiam, najčastejšie ma preto doma nájdete s iPadom v ruke ako kreslím, alebo počas varenia mydla.  

Čo sa týka športovania, ako introverta ma nikdy nebavili kolektívne športy, hlavne tie loptové. Dlhé roky som korčuľovala na kolieskových korčuliach a istý čas som cvičila jógu. Rada bicyklujem, hlavne, keď súčasťou cesty je zastávka na koláčik a dobrú kávu (či pivko). 

Edo: Vo voľnom čase sa venujem najmä čítaniu kníh, štúdiu a seba zveľaďovaniu v oblasti osobnosti (pivko included). Avšak, posledné dva roky sa aktívne venujem istej športovej aktivite s názvom CrossFit, ktorú vykonávam takmer každý deň. CrossFit komunita  ma priviedla aj na iné činnosti ako napríklad turistika, ktorej som sa predtým nevenoval. V minulosti som sa venoval len futbalu/futsalu, a to je vidno aj na mojej mobilite), ale časom táto vášeň úplne vyprchala. 

 

Prečo chodíte na CrossFit, čo Vám to dáva?  

Kristína: Na Uranku chodím od novembra 2019. Pred tým som nikdy necvičila v štandardnom gyme a nepoznala som ani CrossFit. V tom čase si Edo dokončoval dizertačku a ja som ho nechcela rušiť, preto som si hľadala činnosť, ktorá by zamestnala aj mňa.  

CrossFit ma obohatil nielen z fyzickej, ale aj psychickej stránky. V mŕtvom ťahu zdvihnem 150% svojej telesnej hmotnosti, v pohode zvládnem spraviť tri striktné pull-upy a s ľahkosťou zvládnem aj dvadsať push-upov unbroken. Niekto by povedal, že to je málo, ja som však na tieto míľniky neskutočne hrdá a teším sa z každého malého úspechu. Z tej psychickej stránky som sa naučila práve to, že sa nemôžem porovnávať s inými ľuďmi a cesta každej jednej osoby v gyme je jedinečná.  

Edo: Na CrossFit chodím z dôvodu, že aj napriek pomerne rozmanitej činnosti ohľadom zveľaďovania „vnútorných“, mentálnych kvalít sa chcem cítiť dobre aj po stránke fyzickej. CrossFit mi dodal do života rovnováhu medzi spomínanou mentálnou a fyzickou činnosťou, ktorá mi posledné roky chýbala. Vďaka CrossFitu lepšie zvládam stresové situácie, zdravšiu stravu, fakticky sa cítim vyrovnanejší v každej situácii, či už pracovnej, domácej, či študijnej. Každý deň sa teším na iný “Workout Of the Day a možnosť naučiť sa niečo nové. Tiež oceňujem prístup, keďže sám som bol lenivý ísť cvičiť, pričom práve priebeh CrossFit tréningov je pre mňa najviac vyhovujúci. Tréneri nám vysvetlia čo a ako robiť a počas tréningu dohliadajú, či to, čo máme robiť, robíme správne. 

 

Aké máte ciele? 

Kristína: Určite sa zlepšiť v tých oblastiach, ktorým sa vyhýbam ako čert krížu, mám tým na mysli hlavne satan bike a kondičné tréningy (týmto pozdravujem Adama, na ten jeden kondičný tréning z roku 2020 nikdy v živote nezabudnem). 

Edo: Cieľ je neprestať a byť aktívny aj naďalej. Pomaly sa blížim k hranici 200 tréningov a chcel by som ich zdvoj-, stroj-, štvor-násobiť (per analogiam), až kým môžem. Tiež by som raz chcel viesť svoje deti (ak by v blízkej dobe prišli) k tejto aktivite, keďže si myslím, že im to môže byť veľmi nápomocné do života. 

 

Spomienky na začiatky. Čo máte na Uranke radi? 

Kristína: Začiatky boli pre mňa mimoriadne náročné, po prvom tréningu som nevedela zdvihnúť ruky a na druhý deň som mala jednu z najhorších svaloviek v živote.  Tiež som mala v začiatkoch  problémy vytlačiť hoci len prázdny barbell nad hlavu.  

Nepomohlo ani to, že po pár mesiacoch prišla korona a zrazu nám nezostalo nič iné, len improvizovať. Pamätám si na to, ako som cvičila na byte s malým kettlebellom a každý deň som si vymýšľala tréningy na doma, aby som nevyšla z cviku. Keď začal cvičiť aj Edo, chodievali sme na ihrisko, kde sme cvičili aj v mrazoch. Dali sme si aspoň pár pull-upov a zabehli pár kolečiek 

Na Uranke mám pravdepodobne najradšej to, že vytvára komunitu. Keď som si pred začiatočníckym kurzom pozrela webstránku, asi najviac ma dostalo to, že sa Uranka prezentovala ako rodinný typ gymu, a presne to som hľadala aj ja.  

Tiež mi celkovo vyhovuje spôsob vedenia hodín a že počas týždňa mám na výber z viacerých typov tréningov, mojou srdcovkou je určite gymnastika.  

Edo: Spomínam si ako sme na druhom tréningu mali rozcvičku napodobňovaním chôdze zvieratiek, špecificky medvedia chôdza. V danom momente som si pomyslel, že toto nie je pre mňa a mal som na mysli to, že skončím a idem preč. Ostal som, rest is history. Na Uranke je veľmi dobré prostredie pre kohokoľvek. Do gymu chodí rôznorodá partia ľudí, ktorí sa postupne dopĺňajú o nové tváre a každý je ako keby súčasťou skupinového chcenia zdravšie žiť. Ja sa úprimne teším keď niekto podobne ako ja neprestane po začiatočníkom kurze ale príde aj s pokročilými a postupne sa udomácni. Spoznal som tu super ľudí s ktorými sa stretávame najmä na spoločných športových akciách, s niektorými aj pri tekutom slade a páči sa mi, že v Uranke nezanikne nikto v dave, každý je jedinečný a každý sa pozná, pozdraví, pokecá. Nezáleží na tom či je človek introvert, resp. extrovert, toto miesto je pre neho vhodnejšie ako by čakal. 

 

Povedzte nám niečo, čo o vás nevieme.  

Kristína: Som generátor náhodných onomatopojí (pre, tých, čo chýbali na hodine slovenčiny, citosloviec). Snažím sa žiť ekologicky a som zástancom minimalistického života. V taške mi nemôže chýbať vlastný pohár, vyrábam si vlastnú kozmetiku a milujem swapy oblečenia. Tiež som neporaziteľná vo vedomostných súťažiach.  

Edo: Myslím si, že o mne neviete to, že o dva týždne mám už 33 rokov, keďže vyzerám na 16 (a možno aj menej). Tiež si myslím, že je lepšie niekedy nevedieť všetko, lebo by mi bola zrušená permanentka. 

 

Z vedenia Uranky už len dodáme, že sme nesmierne radi, že ľudia ako vy sú súčasťou nášho gymu! 
Ďakujeme za inšpiratívny rozhovor.