Cheggy

Cheggy, povedz nám niečo v krátkosti o sebe.

Volám sa Maťo, kamoši mi hovoria Cheggy alebo Semo. Ťahá mi na štyridsať, pracujem ako právnik v štátnej správe. Okrem CrossFitu môj voľný čas vypĺňa cestovanie, turistika, knihy, jedlo, pivko a káva.

Povedz nám svoje „why“?

Šport ma sprevádza celý život. Ako asi každé dieťa na začiatku 90-tych rokov, čo na tričku nosilo ninja korytnačky a potajme pozeralo filmy s hercom, ktorého copík a hmaty-chvaty sebaobrany sa mu hlboko vryli do pamäti, som začínal s karate. Popri tom boli na dennom poriadku pouličné futbalové či hokejové zápasy a rodičia ma vláčili po horách. Neskôr som presedlal na tenis a skončil pri slovenskej hádzanej. Po výške som sa vrátil k turistike a začal som boxovať. Keďže ma box po rokoch prestal napĺňať potreboval som niečo nové všestranné, čo ma pripraví na moje turistické ciele. A tak padlo rozhodnutie – CrossFit.

Prečo Uranka? Čo máš rád u nás?

Uranka bola jasná voľba pretože Váš gym navštevovalo už zopár mojich kamarátov a akonáhle okrem ospevovania Stanči zahlásila: „Kámo, o týždeň začína začiatočnícky kurz, tam sa prihlás a nevymýšľaj furt!“ bolo vymaľované.

Tým, že som ja väčšinu života robil individuálne športy, tak to čaro komunity a vzájomnej podpory čo som na Uranke našiel ma úplne pohltilo. Raz sa Kristy na jednom tréningu opýtala „čo máte radi na CrossFite?“ tak miesto hútania nad výberom jedného z cvikov mi na myseľ prišla hneď „spoločnosť“. 

Vidíš presah CrossFitu do tvojho bežného života?

Áno už som roztrhol dve košele a jedno sako J. Ja som ranný tip cvičenca, čiže ten presah vnímam najmä v porovnaní dňa bez tréningu a dňa začatého tréningom. Pozitívne nakopnutie a naladenie má úplne iný vplyv na môj prístup k ostatným aktivitám počas dňa, či už sa bavíme o tých pracovných alebo o tých súkromných. Vo všeobecnosti som si zároveň vytvoril rutinu, ktorá pozitívne vplýva aj na môj pravidelný spánok, zdravie, psychickú odolnosť a výkony v iných športových odvetviach.

Tvoj najobľúbenejší cvik?

Najobľúbenejší cvik nemám, ale čím ďalej tým viac mi je sympatickejší barbell, zbližujeme sa. Verím, že sa náš vzťah bude rozvíjať tým správnym smerom a budeme si viac a viac rozumieť i keď moja mobilita sa mu stále nechce naplno poddať.

Vypichni jeden úspech, na ktorý si hrdý a ďalší CrossFit cieľ?

Keď som s CrossFitom začínal, nevládal som nad hlavou udržať prázdny barbell. Dnes už dokážem spraviť overhead squat s aspoň dvoma tretinami svojej váhy. Naučil som sa tiež skákať crossovery a double unders.

Čo sa týka ďalších CrossFit cieľov tak sú tri. Workouty s predpísanými váhami, muscle up a zlepšiť techniku vzpierania. Ale viete ako to je, ani Boh v nedeľu nepracuje, nie to ešte dvíha železo. J

Nedávno si absolvoval tvoj prvý CrossFit OPEN (pozn. prvá etapa najvyššej crossfitovej súťaže), opíš nám tento zážitok, čo si z toho odnášaš?

Ako vravíš, bolo to „tenkrát poprvé“, takže som veľmi nevedel čo mám od toho čakať. Atmosféra, ktorú ste počas troch sobôt v gyme vytvorili bola perfektná a každého vybičovala k super výkonom. Napriek tomu, že som celkom súťaživý, výsledky šli tentokrát u mňa bokom, cieľom bolo prežiť. J No nakoniec veľmi príjemne prekvapili. Okrem ceny „prekvapenie openu“, ktorú s pokorou a rumencom v tvári prijímam, si odnášam odhodlanie na sebe pracovať aby som na ďalšom opene posunul svoje hranice zas o kus ďalej.

Čo by si odkázal tým, ktorí váhajú, či začať cvičiť CrossFit?

Kto váha urobiť akúkoľvek zmenu v živote, nikdy sa nikam neposunie. Život začína za hranicou tvojej komfortnej zóny. Áno bude to bolieť, ale bolelo a bolí nás to všetkých, či sme na tréningu prvý raz alebo stotridsiaty siedmy raz. No ako zvykol vravievať jeden z mojich trénerov z mladosti „čo bolí to rastie“ a ten pocit po tréningu je na nezaplatenie.

Ak som Vám práve všetkých váhajúcich neodradil, tak im jednoznačne odkazujem nech absolvujú začiatočnícky kurz. Zoznámia sa so všetkými cvikmi, so všetkými trénermi, ktorí im ukážu, že CrossFit nie je žiaden strašiak a cviky sa dajú škálovať tak, aby sa prispôsobili kohokoľvek fyzickej úrovni.

Na záver, prezraď nám niečo o sebe.

Rád vařim a vim, že to umim a holkám se to líbí. (pozn. pesnička od MIDI LIDI). Minulý rok som prepadol nakladaniu, zaváraniu a fermentovaniu zeleniny. Zjedol som psa aj vtáčie embryo. Vypil som ayahuascu a chystám sa oblízať jedovatú ropuchu. Milujem čokoládu a stolové hry.