Jojo

1. Ahoj JOJO, čo Ťa priviedlo na CrossFit, povedz nám o Tvojom „why“?

Zo začiatku som vyslovene CrossFit nehľadal. Samozrejme CrossFit som už vnímal dávno predtým, no v okolí kde som býval bola len samá posilňovňa. Vždy som chcel byť “bigger / stronger / faster”, no po krátkom čase som zostal len bigger, ale to asi len kvôli tomu, že zvýšený tep som mal len vtedy, keď mi niekto obsadil lavičku. 😂 Srandy bokom… Posilka je tiež super, ale po krátkom čase sa zakaždým dostavil stereotyp z opakovaných cvikov, takže nasledovala pauza, znova posilka a tak dookola…

Mám sedavé zamestnanie, preto hlavný cieľ bol pohyb a mať hobby, pri ktorom môžem vypustiť paru.

 

2. Prečo si si vybral nás? Ako môžeš doposiaľ opísať túto skúsenosť?

Druhé, ale o to väčšie stretnutie s CrossFitom bolo už osudové, a to keď som sa nasťahoval pred 2 rokmi blízko Uranky. Takže s výberom nebol problém. Ťažko sa odoláva predstave, že na tréning môžem ísť už prezlečený za päť minút dvanásť.

Najviac ma baví to, že aj keď sme povolaním každý iný, či už IT-čkár, poštárka, policajt, predavač, či účtovníčka, tak to nie je začiatok vtipu, ale tréning, kde sa vieme vzájomne motivovať k lepším výkonom. 🙂 V neposlednom rade mám mega rád priateľskú atmosféru v gyme. V klasickej posilke, kde väčšina má nahodené slúchadlá a ide si to svoje, je ťažké zažiť takúto rodinnú atmosféru…

 

3. Aké boli tvoje začiatky, prvý tréning a prvé prekážky?

Pamätám si, že začiatky boli pre mňa ťažké, no rád si siaham na svoje limity, preto si ma CrossFit získal už po prvom predýchavaní na zemi. Mal som zlé návyky z posilky, preto kvalitná rozcvička pred cvičením alebo cooldown ma na Uranke milo prekvapili. Teraz si športový výkon bez warmup-u neviem ani predstaviť.

Keď sa bavíme o návykoch... Viete si predstaviť plne naloženú činku hodiť v posilke z výšky na zem? S určitosťou viem povedať, že by bola hodená najprv činka a potom vy z posilky 🙂. Práve tu milujem pocit dobre prevedeného cviku ukončeného víťazným pustením činky na zem. 🤤

 

4. Aké úspechy/míľniky si počas tejto cesty dosiahol a ďalej, aké sa chystáš pokoriť?

Jeden z hlavných a prvotných dôvodov, prečo som začal cvičiť bola zmena postavy, tak svoj prvý míľnik by som považoval nabratie svalovej hmoty a úbytok tuku.

No s odstupom času a spoznaní crossfitu môžem svoje míľniky považovať skôr prevedenie cvikov, ktoré dokážem so svojim telom urobiť - či už odskákané double-unders alebo po novom kipping musle-ups. Zmenu postavy k lepšiemu môžem považovať ako príjemný bonus. 🙂 Čo sa týka ďalších cieľov, tak určite mám v repertoári ring muscle-ups, pistol squats, handstand walk a drilovanie muscle-upov na hrazde.

 

5. Čo Ti pomáha udržiavať disciplínu, máš „rituál“?

Disciplínu som si potreboval vybudovať asi len na začiatku. Postupom času sa mi to vrylo do môjho každodenného todo-listu. Na crossfite je super to, že z mojej strany si potrebujem len vyhradiť čas, prísť, zaťať zuby a počúvať, čo mi povedia - všetko ostatné je pripravené. Takže asi rituál nemám - skôr som sa dostal do stavu, že aj keď počas celého dňa neurobím nič, ale mám za sebou dobre odmakaný WOD - tak mám pocit dobre prežitého dňa, čo môže byť dvojsečná zbraň (cvičenie je droga 😀).

Nedá mi nespomenúť, nie disciplínu, ale skôr “hack” počas cvičenia, ktorý často používam a naučil som sa ho práve od Vás trénerov na Uranke. Keď ma čaká veľké množstvo opakovaní v tréningu, ktoré viem, že ťažko zvládnem, napr. 30 opakovaní, namiesto mentálneho pekla - rátania od 1 do 30 si hovorím radšej, že dám len 5 opakovaní a ďalej už len ďalších 5 a ďalších 5… Práve toto dokazuje, že to môže byť niekedy viac o hlave než tele.

 

6. Zaujíma nás, ako pristupuješ k stravovaniu? Aké zmeny si urobil od doby, čo cvičíš CrossFit a aký vplyv to má na tvoj tréning a výsledky?

K stravovaniu som sa dostal až v neskoršej fáze trénovania, a to cez svoju ženu, ktorá začala chudnúť čerstvo po pôrode. Keďže nemala veľmi priestor na cvičenie, začala sa venovať stravovaniu a nejako som do toho spadol aj ja. Do tej doby som stravovanie vnímal formou “zjem čo vidím” a.k.a bulking. Po úprave stravy, občasného sledovania kalórií a stáleho cvičenia som schudol 12.5 kg, pričom váhy na barbelloch a Rx’d workout-y pribúdajú. Takže môžem potvrdiť pravidlo 80 na 20, kedy tie pomyselné pneumatiky, ale aj koláče na bruchu sa pečú z väčšej časti v kuchyni. :)

 

7. Si čerstvý otec 👏, vidíš súvis medzi otcovstvom a bytím „fit“?

Súvis tam určite je. Zakaždým, keď si sadám do drepu k synovi, tak to robím s pätami na zemi, s hrudou hore a dávam si pozor, aby mi kolena smerovali do strán 😂. Ako čerstvý otec som paradoxne najviac fit teraz za veľmi dlhú dobu.

Ako rodič, chcem ísť príkladom, ale to bude určite aj tým, že v športovom duchu ma viedol celý čas môj otec. Tým, že strávim hodinu v gyme to nekončí. Často chodíme ako celá rodina spoločne von, či už na detské alebo workoutové ihriská, kde som drilloval double-undre alebo urobil svoj prvý kipping muscle-up. 💪

 

8. Čo by si odkázal všetkým tým otcom tam vonku?
Začni cvičiť bez ohľadu na to koľko máš rokov, detí, výhovoriek. Je to neoceniteľná investícia do budúcna nie len pre Teba, ale aj pre Tvoju rodinu.

 

9. Na záver nám povedz niečo, čo o tebe nevieme.

Asi len toľko, že som plný paradoxov - som alergický na mačky, ale pritom jednu mám. Mám astmu, ale robím crossfit a na záver - nerád hovorím vtipy, preto jeden poviem: "Ako spoznáš, že niekto robí Crossfit? Nijak, on ti to povie sám." 😛