Barbora & Lucia

Mesiac nám akosi prebehol a prišiel najvyšší čas predstaviť naše májové atlétky - Luciu a Barboru. Je známe, že vďaka CrossFitu sa utvárajú pevné priateľstvá. Prečo je to tak? Spoločné prekonávanie situácii mimo svoj komfort (rozumej workouty 😊) v malých skupinách, vzájomné povzbudzovanie, spoločná radosť z úspechov pri jednom stojane, všetci rovnako upotení a unavení s úsmevom na tvári. Tak ako v prípade Lucii a Barbory. Spoznali sa na našom kurze pre začiatočníkov a odvtedy sú pevnou súčasťou nášho gymu.

 

1.      Čo Ťa priviedlo do CrossFit Uranova?

Barbora: CrossFit som prvý krát vyskúšala pred šiestimi rokmi v gyme, v ktorom Adam trénoval. Prišli štátnice, ja som spohodlnela a prestala cvičiť. Poznáte to – prestaneš pravidelne cvičiť, prídu výhovorky, zrazu sa to odrazí aj na postave a človek prestane byť spokojný sám so sebou. Klasické fitko sa mi nepáčilo, neosobný prístup, každý si „ide svoje“. V tom období sa otváral CrossFit Uranova, cez veľké okná bolo vidno dnu – práve taký gym, do ktorého by som chcela chodiť 😊! Keďže som dlhšie necvičila, zrazu som sa ocitla na začiatočníckom kurze.

Lucia: Po presťahovaní do Bratislavy som hľadala možnosti spoločenského vyžitia cez šport, prešla som cez jumping, jogu, kruhové tréningy. No vždy som po čase mala pocit, že niečo tomu chýba. Hľadala som aktivitu, ktorá ma zaujme a budem ju vedieť skĺbiť s prácou, rodičovstvom a pod. CrossFit mi veľa nehovoril, ale keď „cez ulicu“ otvorili gym, voľba bola istá. Otvorila som stránku a napísala e-mail v duchu – cvičím aktívne, musím absolvovať začiatočnícky kurz? Odpoveď bola jasná 😊 A tak som začala objavovať čaro CrossFitu.

 

2.      Čo vás dve na tréningu spojilo?

Barbora: Po skončení kurzu som bola nadšená a chcela som pokračovať ďalej, posúvať sa. Lucia bola rovnako naladená a tak sme sa dohodli, že budeme chodiť na tréningy spoločne aj po skončení kurzu. Mali sme rovnakú štartovaciu dráhu, spoločne sme odcvičili prvé tréningy, posťažovali sa na prvé svalovice. Silovo sme boli k sebe, vždy spolu na stojane, úspech jednej posúval aj tú druhú. Myslím, že nás spojili práve tie prvé „sťažovačky“ na svalovice a odhodlanie nevzdať sa. A obe sme občas veľmi veselo naladené na tréningoch 😊

Lucia: Jednoznačne chuť cvičiť. S Baškou sme spolu absolvovali kurz v novembri 2019 (vtedy sme sa ešte nepoznali). Po kurze sme síce mali každá svojich „sparingpartnerov“, tí to však postupom času vzdali. Denne sme sa začali stretávať na tréningoch a povahovo sme si tak sadli, že takmer každý deň začínal otázkou – Kedy ideš dnes cvičiť? 😊. Tréningy s ňou sú pre mňa stále motiváciou, pretože za tých 2,5 roka sa vypracovala na ozaj vysokú úroveň, či už silovo alebo kondične. Je príklad toho, že tvrdou prácou a intenzitou tréningov, je stále priestor posúvať sa nahor.

 

3.      Porozprávaj nám niečo o svojom živote mimo gymu

Barbora: Mám vyštudovaný marketing, ktorému sa venujem aj v pracovnom živote. Pracujem na marketingovom oddelení pre sieť lekární BENU. Veľa voľného času trávim v gyme a okrem toho milujem čas strávený s kamarátmi v prírode, pri dobrom jedle, koláči, káve alebo proseccu.

Lucia: Vyštudovala som Geografiu v regionálnom rozvoji, no paradoxne som si k tejto oblasti nikdy nenašla cestu. Momentálne pracujem vo sfére správy pohľadávok (súdne a exekučné konania). Voľný čas trávim prevažne so svojim synom, čiže všetky aktivity prispôsobujem jeho možnostiam a veku. Ak to okolnosti dovolia rada turistikujem, behám, bicyklujem, či korčuľujem.

 

4.      Na aké dosiahnuté méty v CrossFite si hrdá a aké máš ciele?

Barbora: Som hrdá na každú drobnosť, ktorá ma posúva. Či je to o opakovanie viac, vyššia váha činky alebo lepší čas vo workoute. Keď som začínala nevedela som urobiť klik, zhyb na hrazde sa mi podaril ledva s najhrubším expanderom. Tento rok mám za sebou prvý Open, kde som robila prvé kippované zhyby a chest-to-bar zhyby a prekvapila som tým samú seba. Tretie miesto v rámci Slovenska v scaled verzii bol  príjemný bonus. Dlhodobým cieľom je udržať sa fit a cítiť sa dobre. Cieľ na tento rok je KONEČNE skákať dvojšvihy a najbližší Open vyskúšať RX´d kategóriu.

Lucia: V CrossFite nemávam méty, či ciele. Teším sa z každého progresu. Ciele sú pre mňa demotivujúce, zvlášť ak sa naskytne niečo neočakávané a cesta k cieľu je na čas „zahataná“. A možno jeden „malý“ by tu bol – nikdy neskončiť 😊.

 

5.      Ako vnímaš CrossFit s odstupom času? Čo máš rada na gyme/cvičení?

Barbora: CrossFit ma naučil pozerať sa na veci inak. Veľa vecí si nastavujeme sami vo svojej hlave. Ak si myslíš, že sa niečo nedá alebo nevládzeš, nie vždy to tak je. Netreba sa vopred vzdávať, ale naopak vytrvať, a to sa dá aplikovať v CrossFite, tak aj v pracovnom a súkromnom živote. Vystúpila som zo svojej komfortnej zóny. Prekonala strach zo šplhu na lane a stojky ešte zo školských čias. Keďže mám sedavú prácu v kancelárii teším sa na každý tréning. Po celom dni sa rozhýbem, psychicky vypnem a zabudnem na všetky pracovné povinnosti. Na gyme mám najradšej rodinnú atmosféru, ktorú sa Kike, Adamovi a ľuďom, z ktorých sa postupom času stávajú priatelia aj mimo gym, podarilo vytvoriť.

Lucia: "Cieľom CrossFitu je posilniť funkčné pohyby využívané v bežnom živote." Požičaná fráza, ale presne vystihuje prospech CrossFitu môjmu životu. Je skvelý pocit, keď dokážete bez problémov dvihnúť dieťa nad hlavu, aj keď už váži cez 20 kg 😊. V neposlednom rade je pre mňa cvičenie psychický relax, pri ktorom resetnem hlavu (niekedy až moc, hlavne pri tabuli). Taktiež som  mala možnosť stretnúť skvelých, rovnako cvičenia chtivých ľudí, s ktorými si nielen rada zacvičím, ale aj posedím pri „dobrom jedle, či pití“ mimo gymu.

 

 

6.      Ako by mohol vyzerať tvoj najobľúbenejší WOD, keby si si ho „namixovala“ sama?

Barbora: Mám rada párové workouty, kde sa vieme navzájom povzbudiť k lepším výkonom. Ak by to mal byť klasický WOD, vyhráva u mňa kombinácia kardia a sily a nemali by v ňom chýbať wallballs J  No neviem sa vyjadriť k mixovaniu WODu, nie som mixér 😊, v tomto dôverujem trénerom na Uranke.

Lucia: Jednoduchšia odpoveď by bola na otázku ako by nemal vyzerať :D. Nemám vyslovene najobľúbenejšie cviky. Mám dni, kedy by som napríklad rada hádzala wallbally, dvíhala deadlifty, či skákala dvojšvihy (ak je dobrá konštelácia hviezd a daria sa). Potom prídu dni, kedy som radšej za kalórie na stroji, cleany, či „obľúbené“ angličáky. Osobne preferujem ak sú tréningy vyvážené, zamerané na vytrvalosť, ale rovnako aj na silu.

 

7.      Na záver sa podeľ o niečo, čo o tebe ostatní členovia nevedia, niečo zaujímavé, tajné.

Barbora: Neprejde deň kedy si nedám sladké. Čokoláda, sladkosť, zmrzlina, koláč alebo ideálna kombinácia čokoládový koláč. Rada pečiem a zopár mojich výtvorov sa ocitlo aj v gyme. Ak ste nestihli ochutnať, prišli ste neskoro a Adam už všetko zjedol ;)

Lucia: Tajné veci sú tajné preto, že sú tajné 😊 Nerada varím. Na druhej strane, ak mám čas, rada pečiem. Keď sa podarí, raz za čas, sadnem do kajaku/seakajaku a využijem možnosti a skúsenosti svojho manžela pri splavovaní nejakej rieky.

 

A ešte jedno malé tajomstvo na záver od Barbory: Koláčiky idú do srdiečka, kľudne si doprajte. A rada od nás – ruka v ruke s koláčikom je „must“ aj výživný workoutík 😊